Kamondo Apartmanı

Venedik'te yaşayan İspanyol-Portekiz seferat musevilerinden olan Kamondo (Ca'mondo- Dünya Evi anlamında) Ailesi tarafından 1861-1868 yılları arasında yaptırılmıştır.

17'nci yüzyılda İstanbul'a yerleşmiş, Osmanlı'da gayrimenkul edinme izni alan ilk yabancı uyruklu kişi olan Abraham Kamondo, kardeşi Isak ile birlikte "Isak Kamondo ve Şürekası" isimli bankayı kurarak, Kırım Savaşı'nda Osmanlı Devleti'ni finanse etmiş. Dersaadet Tramvay Şirketi'nin de ortakları arasında yer alan Kamondoların, İstanbul'da ilk belediye ve modern eğitim kurumlarının oluşumunda da rol aldığı bilinmektedir.

Dış borçlanma zamanında Osmanlı Sarayı ve yabancı finans kaynakları arasında önemli bir köprü oluşturan Kamondo ailesi, sonradan yerleştiği Paris'te sanatçıları koruyan en önemli ailelerden birisi oldu. Kamondo Hanı'nın dışında, Kasımpaşa'daki Kuzey Deniz Saha Komutanlığı (Kamondo Sarayı), Meşrutiyet Caddesi'ndeki Ada Han, Karaköy'de Saatçi, Latif, Lacivert, Yakit, Kuyumcular, Lüleci ve Gül Han da ailenin İstanbul'da inşa ettirdiği yapılar arasında bulunuyor.

Galata Kulesi'nin hizasındaki Serdar-ı Ekrem Sokak'ta bulunan Kamondo Apartmanı'nın sakinleri arasında, çatı katını atölye olarak kullanan Abidin Dino'nun yanı sıra Arif Dino, Ahmet Hamdi, Sait Faik, Yaşar Kemal, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday gibi isimler de bulunuyor.

Padişahın diş doktoru Hantz Von Der Heyde, Kamondo'nun mimarlarından Gustave Tedeschi, İstanbul kulübü yöneticisi Zankovitch, kuyumcu Neubauer gibi isimlerin dışında birçok bankacı, avukat, doktor ve mümessiller bu binada oturmuş. Kamondolar'dan Gerson kardeşlere miras yoluyla geçen han 1976'da, içlerinde Sultanhamamlı bir kumaş tüccarının da bulunduğu 8 kişilik bir ortaklığa satılırken, 1982'de ise ikinci derece tarihi eser olarak ilan edilmişti.

2006 yılında binayı ana hissedarı olduğu Beyoğlu A.Ş. aracılığıyla satın alan Kazak şirketi Capital Partners'in Kamondo Apartmanı için 1 milyon dolar , restorasyon çalışmaları için 4 milyon dolar harcamış, yapılan rezidans daireler üst gelir grubuna pazarlanmıştı.

kamondo_merdivenleri2

Osmanlı döneminde, dönemin gayrimenkul zenginlerinden olan Kamondo Ailesi, günümüzde Bankalar Caddesi olarak bilinen caddeye uzanan barok mimarisini çağrıştıran ve birçok filme sahne olmuş Kamondo Merdivenleri’ni de yaptırmışlardır.